13 pomysłów na spędzanie z dzieckiem letniego czasu na świeżym powietrzu

Lato i wakacje to najlepszy czas na spędzanie wspólnych, rodzinnych chwil na świeżym powietrzu. To najbardziej idealna pora roku, by na dworze spędzić większą część dnia, a nawet wieczorów.

Jak zatem wykorzystać letni czas z dzieckiem, dla którego zdecydowanie każda nowa atrakcja staje się fantastyczną propozycją na ciekawie spędzone chwile. 

 Oto propozycje, które można wykorzystać do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi.

– Zabawy w ogrodzie, tu mamy cały wachlarz możliwości, zabawy w chowanego, gra w piłkę, piknik, czy chociażby zabawy na kocyku z ulubionymi zabawkami. Można również przygotować pyszne przekąski, w postaci sezonowych owoców i z pewnością mamy około 30 min, w których dziecko będzie dobrze się bawiło.

DSC_1643

DSC_1648

DSC_1649

Spacery – do parku, lasu, czy np. zwiedzanie pięknych miast i miasteczek/ najważniejsze, aby na świeżym powietrzu. Można ten czas wykorzystać na wspólne rozmowy, poznawanie nowych miejsc czy chociażby aktywność fizyczną – bieganie, jazda na rowerze. Czas ten często inicjuje bardzo ciekawe i mądre rozmowy, dziecko uczy się wielu interesujących go rzeczy. Zdecydowanie warto stawiać na spacery ze swoim maluszkiem.

Po za tym ruch na świeżym powietrzu pobudza cały organizm dziecka, poprawia się obieg krwi w ciele malucha, która dostarcza niezbędnego tlenu i substancji odżywczych, przez co organizm lepiej się rozwija i jest bardziej wydolny. Układ ruchowy jest pozytywnie stymulowany, rozwija się układ kostny i szkieletowy. Aktywne i wysportowane dziecko lepiej się rozwija i rzadziej cierpi na wady postawy.
Przebywanie na świeżym powietrzu i ruch powodują, że w naszych mózgach wydzielają się bardzo ważne dla naszego samopoczucia tzw. hormony szczęścia czyli endorfiny. Nawet krótkie przebywanie na świeżym powietrzu potrafi poprawić nasze samopoczucie. Dziecko, które dużo czasu spędza na powietrzu jest weselsze, ma więcej energii i lepiej radzi sobie ze stresem. Nasz Wiktorek jest zdecydowanie pełen energii i tak optymistyczny, że chyba bardziej się nie da.

DSC_1894

DSC_1702

 

– Odwiedzanie placów zabaw, kto jak kto, ale dzieci uwielbiają wszelkie huśtawki, zjeżdżalnie, wspinaczki i wszystko to co można tam spotkać. Różnorodność atrakcji dla dzieci jest ogromna, dzisiejsze place zabaw mają ogrom inspiracji dla każdego maluszka i czasem nie sposób zakończyć zabawę.

DSC_1627

DSC_1486

DSC_1470

Obraz 755

 

Aktywnie spędzany czas, troszkę nawiązałam już do tego przy spacerowaniu. Ruch na świeżym powietrzu staje się fantastyczną zabawą. Jazda na rowerze, bieganie, zabawa w chowanie, gra w klasy, gra w badmintona albo jazda na deskorolce. Wszystko jest dozwolone, tylko od nas samych zależy jaką aktywność wybierzemy, a zdecydowanie mamy w czym wybierać. Inspiracji na ruchowe zabawy możesz znaleźć bardzo wiele, niektóre z nich TU.

DSC_7882

DSC_1514

DSC_1875

DSC_1879

 

DSC_1776

bańki mydlane, to fantastyczna zabawa dla małych i dużych, potrzebujemy do tego specjalnych pojemniczków albo jedynie dużej miski z wodą i trochę mydła/płynu – oraz czegoś, czym możemy zrobić bańki – plastikowa obręcz albo zwykła rurka do napojów rozcięta na końcu. A ile przy tym może być radości? Dzieci lubią zabawę z bańkami mydlanymi, o czym doskonale się możemy przekonać przy każdej kąpieli.

 

puszczanie latawców, wystarczy zrobić z dzieckiem latawiec i wyjść gdzieś na łąkę za miastem, albo we własnym ogrodzie. A jak zrobić „domowy” latawiec możecie zobaczyć np. –> TU albo –> TU
Można też latawiec kupić, ale czy nie więcej frajdy będzie jak sami razem z maluszkiem go przygotujemy. 

jak_zrobic_latawiec_164460źródło

wodne szaleństwa w ogrodzie, wystarczy basen (wystarczy nawet niewielki, przetestowaliśmy wersję z dużym i małym – oba dają satysfakcję). Zabawa  z wodą daje mnóstwo frajdy i radości, a przy tym gwarantuje doskonałe schłodzenie się w naprawdę upalny dzień. Czy może być coś lepszego?

DSC_8043

DSC_8045

DSC_5914

 

plastyka na świeżym powietrzu, dzieci lubią malowanie, rysowanie, farby, kredki i tablice – wystarczy to wszystko przenieść do ogrodu albo parku (można na kocyku posiedzieć).

Ale można również … pomalować ogród, w dodatku bez używania pędzla. Przecież właśnie zamiast pędzla możemy użyć liści, łodyg kwiatów, czy gałązek. A co będzie naszą kartką papieru? Wszystko, co tylko jest wokół nas. Możemy przecież namówić nasze dziecko, by „podpisało” farbą swoje ulubione drzewo, lub pokolorowało leżące przy ścieżce kamienie.

 DSC_1745

DSC_1751

 

piknik, to doskonała forma na spędzanie czasu jednocześnie robiąc sobie ciekawy sposób na spędzenie wspólnego ucztowania, można przygotować pyszne jedzonko, smaczne przekąski i dużo sezonowych owoców, których w tym letnim okresie jest pod dostatkiem.
Pamiętam jak byłam mała rodzinny piknik robiliśmy sobie w lesie, podczas zbierania leśnych owoców – jagód i jeżyn oraz grzybów. I my z rodzeństwem biegający po lesie (jakoś nie było strachu o kleszcze). Do tej pory przez to tak uwielbiam chodzić po lesie.  Właśnie wczoraj też z mężem i synkiem byliśmy 🙂

DSC_8467

DSC_8055

DSC_1503

 

zawody, można dzięki takim zabawom nauczyć dziecko zdrowej rywalizacji, dyscypliny, samodzielności oraz wygrywania i przegrywania. Ot chociażby takie najprostsze zabawy – kto dłużej potrafi stać na jednej nodze? Kto dalej skoczy? Kto szybciej pozbiera kamyki (przydadzą się one do kolejnych zabaw)? Może też być przeciąganie liny, lub bieg z przeszkodami.
Pamiętajmy tylko, by „dyscypliny” dostosować do możliwości dziecka.

 

zabawa w podchody/poszukiwacze skarbów, taka forma zabawa zamieni zwykły rodzinny spacer w ekscytującą przygodę. Rozdzielcie się: pierwsza osoba idzie i zostawia za sobą ślady, np. wiążąc kolorową wstążkę na gałązkach drzew, albo rysując kredą strzałki, tak by pozostali mogli ją później odnaleźć. Zabawą podobną do podchodów jest szukanie ukrytego skarbu. W jakimś tajemniczym miejscu np. w pęknięciu drzewa, schowaj „skrzynię ze skarbami”. Drogę do skarbu oznacz strzałkami zrobionymi z patyków, narysowanych kredą albo wcześniej przygotuj prostą mapę, dzięki której dzieci odnajdą niespodziankę.

podchody

 

piaskownica, plaża, dużo piasku – o tak dzieci uwielbiają piasek. Mogłyby spędzać tam długi czas, robienie babek z piasku, okazałych zamków czy tuneli to tylko kilka z pomysłów jakie wykorzystują w piasku dzieci. My również możemy się z naszym maluszkiem świetnie bawić, może zawody w budowanie wysokiej wieży. Na placu zabaw w piaskownicy dzieci spotykają się też z rówieśnikami i z pewnością będą miały pomysły by spędzić przynajmniej godzinę w piaskowym świecie – wiaderka, łopatki, koparki, a nawet samochody wszystko tu jest niezbędne. 

Zdecydowanie przyjemnie jest na plaży z dzieckiem, raj dla maluszków, a my na leżaku możemy obok poczytać dobrą książkę. Chcę nad morze!

DSC_1847

DSC_1819

 

DSC_1821

 

podróż w ciekawe miejsca, zobaczcie nasze  –>PODRÓŻE
Nasz Wiktorek wiele z tych podróży bardzo dobrze pamięta, uwielbiamy tak spędzać czas naszą całą rodziną. Podróże to najciekawszy czas na poznawanie i doświadczanie.

DSC_6025

 

To tylko najważniejsze z możliwości jakie są do efektywnego spędzania czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej i możemy cały słoneczny dzień spędzić w najprzyjemniejszy dla nas sposób.

Ciekawa jestem czy macie jeszcze jakieś fantastyczne pomysły, które możemy dorzucić do listy przyjemnych sposobów na spędzanie czasu.

DSC_1676

podpis

 

Reklamy