Eko pomidorowy przepis na sukces w kuchni

Malinowe, koktajlowe, bycze serca – czerwona smakowitość.
Z racji tego, że mamy działkę to uprawiamy sobie w tym roku te właśnie odmiany pomidorków. Wszak ekologia we własnym ogrodzie zobowiązuje.
Nasze czerwone warzywka są pyszne, zdrowe i ekologiczne i to jest tu najważniejsze. Najlepszy smak pomidorów jest właśnie latem.
Czy wiecie, że pomidory z upraw ekologicznych zawierają trzy razy więcej likopenu niż te z upraw tradycyjnych. A likopen jest ważny, gdyż zapobiega np. zachorowaniu na nowotwory, ale dobrych właściwości ma więcej. Poczytajcie więcej TU.

1

2

3

5

6

Niesamowite tak sobie samemu wyhodować takie smakowite warzywka, które ląduje wprost na kanapeczki albo do przecieru pomidorowego. Pomysłów na wykorzystanie pomidorów jest bardzo wiele, a my bardzo amore … pomidore.

Najpyszniejsza zawsze jest zupa pomidorowa – ulubiona z czasów dzieciństwa. Aromat pomidorów, zapach bazylii, posmak oliwy z oliwek, łagodne przyprawy… Ta zupa działa jak afrodyzjak. O tak. Wiktorek też ją uwielbia, więc smaki dzieciństwa się powielają.

A czasem wystarczy tylko pomidor, bazylia, ser mozzarella oraz oliwa z oliwy i mamy już pyszna sałatkę caprese. Bardzo lubimy takie połączenia.
Ostatnio mąż nam przygotował pyszne leczo – własne pomidorki i papryczka i było przepysznie.
Specjalnością męża są również pizze i robi do nich fantastyczny sos pomidorowy – niesamowity jest … i sos i mąż.

leczokanapeczki


Pomidory to również doskonały składnik do przeróżnych warzywnych tart. A tarty uwielbiamy, więc i tu pomidorki wrzucamy.

Polecamy taką Tartę z fetą, brokułami i pomidorami właśnie.

010
112

Pomidorowe fakty, o których warto jeszcze raz przypomnieć, podoba mi się kwesta związana z dbaniem o linię. Która z nas o tym nie myśli.

Pomidorowe FAKTY oraz CIEKAWOSTKI:

* Wzmocnisz dzięki niemu organizm oraz złagodzisz objawy zmęczenia.

*  Popijaj sok pomidorowy. Zawarte w nim witaminy z grupy B: kwas foliowy i niacyna, wspomagają układ nerwowy. Składniki mineralne: magnez, brom, działają uspokajająco.

* Najlepsze źródła likopenu to: sos pomidorowy, ketchup, zupa pomidorowa, puszkowane pomidory, sok pomidorowy, sok wielowarzywny, zupa jarzynowa, różowy grapefruit.

* Pomidory z upraw ekologicznych zawierają trzy razy tyle likopenu co pomidory z upraw tradycyjnych.

* Zaprzyjaźnij się też z pomidorami, gdy dbasz o linię.

Jedzmy zatem pomidory,
to dla zdrowia
i na lepsze humory 🙂

                                                                                                                                                                                   Polecam i pozdrawiam
podpis

Reklamy