Dziecko w czasie upałów – fakty i mity

Aktualnie przez kilka dni mamy prawdziwe upały, żar leje się z nieba.
A jeszcze niedawno
 zadałam pytanie czy lata nie będzie?
Tymczasem temperatura nie spada ponżej 30 stopni, dziś było chyba z 37 stopni Celsjusza.
Uffff jak gorąco.

Upały potrafią dać się we znaki dorosłym, ale i małym dzieciom.
Szczególnie należy właśnie na dzieci uważać.
Jak zatem pomóc swojemu dziecku w te gorące dni – co robić a czego lepiej nie.
pogoda

Podczas upałów nie powinno się wychodzić na dwór

FAŁSZ – Oczywiście nie jest to prawdą, wyobrażacie sobie przebywać z dzieckiem tylko w domu. Z pewnością nikt tego nie wytrzyma. A wystarczy jedynie w te gorące dni wychodzić późnym popołudniem, około 16 godz, kiedy słońce już tak nie grzeje i jest nieco chłodniej, albo też wcześnie rano, do 10 godz.
Ale o tym chyba większość z nas pamięta Chroń dziecko przed słońcem.

Młodsze dzieci powinny przebywać jedynie w cieniu

PRAWDA – Niemowlęta mogą przebywać wyłącznie w cieniu. To akurat prawda, jest to dla zdrowia naszych maleństw. Promieniowanie słoneczne bowiem drażni wrażliwą i delikatną skórę dziecka – należy szczególnie unikać upałów.
Dzieci do 12 miesiąca życia mogą przebywać jedynie w półcieniu. Do trzeciego roku życia obowiązuje zakaz opalania ( zapobiega to nowotworom skóry).

Wiktorek w cieniu pod drzewkiem 😉

w cieniu

Dziecko na dworze może przebywać bez koszulki

FAŁSZ – Dziecko powinno mieć na sobie przewiewne ubranka, po części chronią one przed promieniowaniem, a z pewnością zakrywają najbardziej narażone części ciała przez oparzeniem. W gorące dni zadbaj, żeby rzeczy były wyjątkowo wygodne, pozbawione guzików, suwaków, koronek, które mogą mocno podrażnić skórę maluszka,

Obowiązkowo na głowie powinna być lekka czapeczka, kapelusz lub chusteczka (także w wodzie). Starszakowi można założyć okulary przeciwsłoneczne. Niemowlęta należy ubierać również „delikatnie”.
choń dziecko przef słońcem
czapeczka

na plaży

Woda jest najlepszym napojem w upały

PRAWDA – Pamiętaj o częstym podawaniu picia. Najlepiej do tego nadaje się woda – źródło zdrowia, słodkie soczki wzmagają jedynie pragnienie. Pamiętaj, że dziecko przegrzewa się i odwadnia bardzo szybko!
Nie martw się, że dziecko nie chce jeść, to naturalne w czasie upału, dorośli także stronią od jedzenia. Ważniejsze żeby dużo piło. W upały podawaj nawet 2 razy tyle co zwykle.
picie wody

Dla ochłody kąpiel w wodzie

PRAWDA – Gdy jest gorąco sami bierzemy prysznic kilka razy w ciagu dnia, tak samo też z maluszkami. Dobrze ochłodzić dzieci w wodzie. W basenie w ogródku mogą się bawić (oczywiście pod nadzorem dorosłych) dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć i wystarczy na początek nie dłużej niż pół godziny. Trzylatki (jak mói Wiktorek) już wymyślają w basenie wiele zabaw i chciałyby tam spędzać długi czas, trzeba jednak z umiarem. Warto pamiętać, żeby basenik również był w cieniu, np. pod parasolem, o kremie z filtrem nie wspominając – jest niezbędny.
w basenie
chłodzenie w fontannie

W mieszkaniu robić przeciągi, w aucie klimatyzacja

FAŁSZ – Małe dzieci, niemowlaki nawet w upały nie powinny przebywać w przeciągach. W taki sposób najłatwiej o przeziębienia (nawet latem), często dziecko jest wcześniej spocone i droga do przeziębienia bardzo krótka. Klimatyzacja jest potrzebna, ale należy korzystać z niej z umiarem. Co za dużo …
Warto obniżyć temperaturę o kilka stopni (4-5°C), a nie jak dla siebie nawet o 10. Najważniejsze w tej sytuacji jest jednak dziecko, któremu gwałtowny spadek temp. wcale nie pomoże.
w podróży

Podróże z dzieckiem tylko wieczorami

PRAWDA – Jeśli dłuższe podróże to tylko w nocy lub nad ranem. Koniecznie osłoń szyby w samochodzie, ponieważ skóra dziecka jest tak delikatna, że może zostać poparzona promieniami słonecznymi padającymi przez szyby.

Nigdy nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie samego! To jest karygodne. Wczoraj oglądałam szokującą kampanię – Co się dzieje, gdy zostawisz dziecko w nagrzanym aucie? – Przerażające, byłam cała we łzach – jaka Matka zostawia swoje dziecko samo w samochodzie!!!

W nocy otwórz okno w pokoju dziecinnym

PRAWDA – Zawsze przed snem należy dokładnie wywietrzyć sypialnię dziecka. Sami wiemy jak dobrze wpływa to również na nas. W gorące dni okno powinno być otwarte, warto pamiętać jednak o zabezpieczeniu przed wpadaniem różnych owadów, np. komarów. Troszkę znamy ten ból. Otwarte okno daje powietrze, dzięki czemu maluch się nie zgrzeje i lepiej się wyśpi. W te gorące dni dla dziecka to bardzo ważne.

*

Ponoć już za nami największe upały od ponad 30 lat – Temperatura sięgnęła w cieniu 37 stopni, padło kilka historycznych rekordów. Dziś i jutro mamy nawet deszczyk i temperatura spadła, ale od czwartku znów ciepło.
Sierpień też zapowiada się gorąco – Poznajmy prognozę pogody na sierpień.

Reklamy