Chroń dziecko przed słońcem

Nareszcie lato jest piękne, słoneczne i ciepłe.
Wszyscy możemy się cieszyć upragnionym słońcem. Pamiętajmy jednak o ochronie naszej skóry, a szczególnie dzieci, których skóra jest cieńsza i delikatna, przez co należy ją dobrze chronić przed promieniami słonecznymi.


nad morzem

Jak możemy chronić dziecko przed słońcem?

Stosuj kosmetyki z filtrem
Preparaty dla dzieci mają specjalne filtry mineralne, które odbijają promienie mineralne. Należy smarować ciałko naszego maluszka już od najmłodszych lat, a nawet miesięcy – buzia, ramiona, kark – części ciała szczególnie nastawione na słoneczko.

  • stosuj preparaty z najwyższymi wskaźnikami ochrony UVA/UVB 
  • krem ochronny nakładaj 20-30 minut przed wyjściem na słońce i powtarzaj co 2-3 godziny (szczególnie gdy dziecko bawi się w wodzie lub na piasku)
  • obserwuj wszystkie znamiona skórne u siebie i swojego dziecka. Wszelkie nieprawidłowości wymagają kontroli lekarskiej.
    ochrona przed słońcem

Chroń główkę i oczy
Dzieci uwielbiają spędzać długie dni na dworze, plaży i na słońcu, aby przebywanie takie było bezpieczne pamiętajmy, aby chronić główkę dziecka zakładając czapeczkę z daszkiem, chusteczkę albo też kapelusz, najlepiej z naturalnych materiałów. Dla starszych dzieci, stosuj okulary przeciwsłoneczne (z filtrami UV).

bezpieczne-opalanie-dziecka

Bawcie się w cieniu
Szczególnie w godzinach 11-16, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze i najbardziej szkodliwe. Zaleca się, aby w tych godzinach raczej z dziećmi nie wychodzić, zdecydowanie lepiej później kiedy słoneczko już tak nie grzeje.

  • dzieci do 3 roku życia nie powinny przebywać w pełnym słońcu. Dotyczy to nie tylko zabaw na plaży, ale też codziennych spacerów. Unikaj słońca w godzinach 11-16

Jeśli jednak jesteśmy w tych godzinach, to pamiętajmy, aby przebywać w cieniu, np. pod parasolem. Na plażę bezpieczniej wybierać ranne godzinny lub te popołudniowe.

pod parasolem

Podawaj dużo napojów
Dziecko w czasie słonecznych dni najmocniej narażone jest na ubytek wody z organizmu, zatem należy podawać dużo płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Najlepsza jest tu oczywiście woda, powinna mieć ona niewielka ilość sodu i składników mineralnych – wszak woda to źródło zdrowia.

picie wody

Pamiętaj, że nie ma w pełni bezpiecznego opalania!

Nie wolno o tym zapominać. Każdy dłuższy i bardziej intensywny kontakt ze słońcem przyspiesza starzenie się skóry i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Chociaż kremy z filtrami znacząco to ryzyko zmniejszają, jedynym sposobem na uniknięcie problemów jest całkowita rezygnacja z opalania.

Pamiętaj kiedy dojdzie już do poparzenia:
– ograniczaj wystawianie skóry na słońce prze kilka dni,
– chłodź ciało szmatką albo pod prysznicem, pamiętając przy tym o podawaniu dużej ilości wody
– w sytuacji kiedy dziecko będzie miało gorączkę, dreszcze, nudności należy już wezwać lekarza.
Miejmy jednak nadzieję, że bez tego typu atrakcji się obejdzie.

Życzę Wam zatem mądrego przebywania na słoneczku z Waszymi pociechami.

*

Reklamy