Czy lata nie będzie?

Patrząc na pogodę jaka króluje obecnie w naszym pięknym kraju można postawić sobie jedynie takie pytanie. Czyżby LATO zapomniało do nas dotrzeć. Wszak można policzyć na palcach słoneczne, naprawdę letnie dni jakie nam pogoda sprawiła. Dla mnie ta pogoda wystarczająca nie jest! Z pewnością nie jest też dla każdej z osób, które na lato czekają – na letnie urlopy, wakacje i wygrzewanie na słoneczku.

To ja się pytam gdzieś Ty lato jest?
Lato z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza, lato ze słońcem, w którym można się poopalać i wybrać na długie letnie spacery z dziećmi, lato z ciepłym morzem, lato ze zwiewnymi sukienkami. Po prostu prawdziwe słoneczne LATO.

A tym czasem zaczynam Wspominać zeszłoroczne lato.

lato

Dodatkowo przeczytałam jeszcze artykuł mówiący, że tegoroczne lato będzie należało do najzimniejszych od … 1816 roku, meteorolodzy bowiem wieszczą, że obecne lato może się zapisać na kartach historii jako absolutnie wyjątkowe, po raz pierwszy od prawie 200 lat lata po prostu nie będzie. Takie oto wnioski na podstawie obserwacji wysunęli pracownicy France Canal Meteo. Zresztą zimniejsza pogoda dotyczy niemal całej zachodniej Europy i jest już tak od wiosny. Zamiast słonecznej pogody najczęściej mamy deszcze, co powoduje potem liczne podtopienia, słyszy się o tym nie pierwszy już raz w tym roku. Gradobicia też nas nie omijają, sami tego doświadczyliśmy, dokładniej nasz samochód.

Kilka faktów:

* Rok 1816 zasłynął jako tak zwany „Rok bez lata”. Była to długotrwała anomalia klimatyczna wywołana erupcją wulkanu Tambora w Indonezji. Spowodowało to szereg dziwnych aberracji pogodowych, które doprowadziły do fatalnych skutków, m.in. w postaci zniszczonych plonów.

* Aktualne przyczyny zimna są zupełnie inne. Przede wszystkim swoje żniwo zbiera długa i późna zima, która w zaskakujący sposób nawiedziła Europę. Schłodził się Ocean Atlantycki, który w normalnych warunkach pełni rolę swego rodzaju kaloryfera dla naszego kontynentu.

* Europa Zachodnia stanie się bardzo zimną częścią świata, a Polska i kraje położone bardziej na wschód mogą zwiększyć swoją amplitudę temperatur. Lata będą u nas kapryśne, z pogodą upalną i zimną na zmianę, a zimy niemal tylko bardzo mroźne i śnieżne. Wygląda na to, że musimy się z tą myślą powoli oswajać.

Jest nadzieja?

Ponoć chłodny lipiec wynagrodzi nam sierpień, bo to właśnie wtedy do Polski zawita gorące słońce. W drugim tygodniu miesiąca temperatura ma sięgać nawet 32 stopni Celsjusza! – warto wtedy wybrać się nad morze. Oczywiście burze nas nie ominą, ale chyba troszkę już nas do siebie przyzwyczaiły. Ponoć na koniec wakacji pogoda popsuje się i potrzebne będą parasole, czyżby … parasole chyba wszyscy mamy już ciągle przy sobie. Deszcz i spadek temperatury do nawet 18 stopni to scenariusz na ostatni tydzień sierpnia.
A jak będzie dowiemy się już niedługo.
Ja liczę na piękną pogodę na początku sierpnia, bo wtedy właśnie urlopujemy.
Dlatego tej prognozy będę się trzymać.

lato summer

lato_summer

plaza_lato_thp

krajobraz_ocean_lato_plaza
nad morzem
Przywołuję lato tymi zdjęciami.

A kiedy Wy wybieracie się na urlop, wakacje, odpoczynek?
Polecacie jakieś miejsce szczególnie?

*

Reklamy