Tru tru tru truskawka

Sezon truskawkowy trwa w najlepsze, czerwiec bowiem to miesiąc, w którym możemy je mieć świeżutkie i pachnące. Pamiętam jak byłam małą dziewczynką to z rodzeństwem jadłam tylko te zerwane prosto z krzaczka. To był najpyszniejszy smak lata. Uwielbiam truskawki, także zapasy trzeba zrobić na cały rok. Wiecie, że włączenie do diety garści tych słodkich owoców tygodniowo zmniejsza ryzyko ataku serca u kobiet aż o jedną trzecią.

tru tru truskawki

Czy wiecie, że ten wykwintny owoc powstał dzięki łakomstwu francuskiego króla Ludwika XIV i jego zdolnych botaników, to oni właśnie na jego prośbę skrzyżowali dwie odmiany, z których powstały wykwintne truskawki. Jest czerwona, piękna, słodka i aromatyczna, ma wszystko by się podobać. Oprócz witaminy C, zawiera cenny magnez i wapń. Rzymianie np. stosowali ją do produkcji kosmetyków i cenili jej zalety lecznicze.

w kosmetyce

Dla zdrowia i urody

Poprawiają przemianę materii – wszystko dzięki enzymie bro­me­li­nie, który ułatwia spalanie tłuszczów i węglowodanów. Truskawki mają korzystny wpływ na florę bakteryjną jelit, pomogą je również oczyścić z resztek pokarmu.
Są niskokaloryczne – 100 gramów truskawek to zaledwie 27 kcal. Rewelacyjnie prawda, tylko się zajadać i … chudnąć!
*
Witaminowa bomba – truskawki mają więcej witaminy C niż cytrusy. Znajdziemy w niej również wapń, fosfor i krzem – dzięki temu nasza skóra będzie mocna, jędrna, elastyczna i nabierze blasku. Warto sobie zafundować aromatyczną maseczkę, a nawet kąpiel (taką robiła sobie we Francji Madame Tallien*).
Wyciągi z truskawek w kosmetykach działają odżywczo, bakteriobójczo i ściągająco. Wchodzą w skład środków kosmetycznych używanych do pielęgnacji skóry zniszczonej, przesuszonej i łuszczącej się.

Maseczka rozświetlająca z truskawek

Składniki:
Dojrzałe truskawki

Jogurt naturalny
Sok z cytryny

Wszystkie składniki należy rozdrobnić i zmieszać razem, a następnie nanieść na twarz. Po ok. 10 minutach umyć twarz chłodną wodą.

truskawkowy

Już niedługo przygotuję coś pysznego z truskawek i z pewnością się pochwalę.
A co Wy drogie Mamy przygotowujecie z truskawek?
Czy Wasze dzieci lubią truskawki?

*

CIEKAWOSTKI

„Spożywanie większej ilości tych owoców już w młodości może zredukować ryzyko zawału serca w późniejszym życiu” – twierdzi dietetyk dr Aedin Cassidy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii;

– Królowa Anne Boleyn, druga żona Henryka VIII na szyi miała znamię w kształcie truskawki, dlatego niektórzy oskarżali ja o bycie czarownicą;

– Madam Tallien, kurtyzana na dworze Napoleona, była znana z kąpieli w soku z truskawek; używała 10 kg truskawek na kąpiel; po kąpieli służba wycierała całe ciało gabkami nasyconymi mlekiem i perfumami;

– Truskawki z bitą śmietaną – pierwszy raz podano na polecenie cara Piotra I ze słynnej dynastii Romanowów; kaprys władcy polegał na tym, że zażyczył on sobie tego przysmaku w środku rosyjskiej zimy;

– Tradycyjnie podczas wielkiej gali z okazji tenisowego turnieju w Wimbledonie, na którą przybywa rodzina królewska, podaje się szampana wraz z towarzyszącymi mu truskawkami.

Reklamy