Dzieci świata

W najbliższych dniach mamy wyjątkowy dzień dla naszych pociech – Dzień Dziecka.
W tym dniu szczególnie wszyscy mówią tylko o dzieciach i chociaż dla każdego rodzica maluszki mają codziennie swój mały dzień dziecka, to jednak 1 czerwca warto zwrócić na ten dzień uwagę i pomyśleć o dzieciach na świecie.

A czy wiecie, że Dzień Dziecka obchodzony jest od 55 lat.
Okazuje się, że jest świętem dosyć mało rozpowszechnionym, głównie znany jest w Polsce, Czechach, Słowacji, Rosji i krajach bałtyckich. W innych krajach obchodzony jest Dzień Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada.
Hands on a globe
Pomyślałam sobie, że w tym dniu warto też naszym maluszkom przybliżyć różnorodność dzieci świata, a nie ma chyba lepszego sposobu niż pokazanie jak żyją ich rówieśnicy w innych krajach.
Jak zaskakująco inne jest życie dzieci w wielu krajach przeczytałam z Wiktorkiem ostatnio w książce Martyny Wojciechowskiej „Dzieciaki Świata”. Fascynująca kobieta, która zabiera nas w świat dzieci z przeróżnych zakątków naszego globu. Poznajemy Matinę, Mabratu, Zuzu, Lien i Mali.
mapa świata
Na  świecie żyje 7 miliardów ludzi, w tym 2,2 miliarda dzieci.
Co sekundę na świecie rodzi się troje dzieci.
Każdy czterolatek zadaje średnio 430 pytań dziennie.
Wiktorek
Czytając i oglądając zdjęcia Wiktorek dopytuje mnie dlaczego Lien mieszka na wodzie, dlaczego Matina jest tak kolorowo pomalowana i czemu ma czerwone stopy, a co robi Mebratu. Te imiona zresztą bardzo Wiktorowi się spodobały, są inne niż te które zna.
Zaciekawiła nas historia Matiny, która w wieku 4 lat została wybrana na żywą boginię i od tego czasu mieszka w pałacu, już bez rodziców i „obdarowuje” szczęściem.

To tylko skrót historii małej dziewczynki z Nepalu, więcej interesujących szczegółów nie tylko o niej dowiecie się z książki „Dzieciaki świata”, ja z Wiktorkiem bardzo polecamy tę pozycje.
żywa bogini - Kumari
W internecie znalazłam wiele zdjęć dzieci świata. Najpiękniejsze to te, na których się uśmiechają, chociaż ich życie wcale nie jest zawsze kolorowe i pełne radości. Dlatego też chciałabym życzyć wszystkim dzieciom beztroskiego, spokojnego dzieciństwa przepełnionego miłością, zdrowiem i szczęściem.
Indie
2
                             „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”
                          – Janusz Korczak
dzieci
dzieci
Azja
Afryka
Afryka
dziecko
„Dziecko, które naprawdę pokochało swoje otoczenie i wszystkie żyjące stworzenia, które odkryło radość i entuzjazm w pracy, daje nam powód, by mieć nadzieję … nadzieję na pokój w przyszłości.”
– Maria Montessori
afrykańskie dzieci
Miejmy nadzieję, że każde dziecko na świecie może poczuć się szczęśliwe, a z pewnością kochane przez swoich najbliższych.
Wiem, że niestety nie zawsze tak jest, ale tak właśnie być powinno.
*
* źródło zdjęć google.pl
Reklamy