Choinka idealna

Wielkimi krokami zbliżają się wymarzone święta Bożego Narodzenia.
Wszędzie już widać świąteczny nastrój, na rynku miast okazałe, udekorowane choinki, światełka, galerie handlowe z muzycznymi świątecznymi hitami i wszędzie prezenty. W wielu domach ustrojone choinki już stoją.
Niesamowite jak to szybko ten czas biegnie. Ja już od dłuższego czasu myślę o naszej piękniej choince i chciałabym już ją mieć w domu.

idealne drzewko

fot. Photos.com

Choinka, to bowiem wyjątkowe drzewko, w wielu kulturach jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Czy wiecie, że jako drzewko bożonarodzeniowe, pojawiło się dopiero w XVI wieku. Chociaż prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie „drzewo dobrego i złego” wystawiane w okresie wigilii Bożego Narodzenia.
Ciekawe, że do naszego kraju pierwsze udekorowane drzewka trafiły dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.

Jaka powinna być ta idealna choinka?
Dla mnie oczywiście idealna to jedynie prawdziwe drzewko, zielone, pachnące lasem, kujące, ale przez to ma swój niepowtarzalny klimat i atmosferę. U mnie zawsze jest żywe drzewko i chyba zostanie tak na zawsze. Kiedyś na pewno w moim wymarzonym domu będzie taka, którą sami sobie wyhodujemy w ogrodzie.
Idealna choinka powinna być udekorowana według naszego pomysłu, powinna nas cieszyć swoją obecnością, powinna świecić, błyszczeć, być ozdobą naszego świątecznego domu. Świąteczne ozdoby możemy zrobić również sami, wszystko od naszej inwencji twórczej wynika.
A pod nią … prezenty, zapakowane pakunki, które każdemu z bliskich przyniosą same pozytywne emocje.

idealna chinka

Teraz o tym jak się przygotować do zakupu idealnego drzewka, czyli co powinniśmy wiedzieć.
Drzewka ścinane są nawet miesiąc przed Bożym Narodzeniem, dlatego istotne jest, aby dokładne się im przyjrzeć, zanim je zakupimy. Dobrze jest również rozwinąć ją z siatki, aby sprawdzić czy nie jest połamane gałązki.
Przy zakupie choinki w doniczce, trzeba zbadać również jej system korzeniowy. Nie jest powiedziane, że choinka w doniczce będzie mogła później trafić do naszego ogrodu, niestety nie jest z tym tak fajnie jak się często wydaje. Gdy kupujesz taką choinkę, zwróć uwagę, czy pień się nie rusza, igły są błyszczące, a doniczka nie jest za mała lub choinka z niej nie wypada. Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się na taką choinkę, musisz obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do 18 st.

Kupując choinkę, nie zwracajmy tylko i wyłącznie uwagi na cenę i wygląd drzewka, ale też na miejsce, z którego pochodzi. Wielu sprzedawców pozyskuje choinki z nielegalnych wycinek, niszczących lasy i takich się wystrzegajmy, jeśli chcemy być ekologiczni i etyczni. Choinki powinny pochodzić ze specjalnie w tym celu prowadzonych szkółek leśnych, a sprzedający powinien dysponować dowodem na to, ze drzewka pochodzą z legalnej hodowli.
W wyborze pomoże z pewnością klasyfikacja, którą została przedstawiona na jednym z przypadkiem znalezionym blogu.

Nasza choinka w poprzednik roku była niewielka, ale bardzo urokliwa. Sami zobaczcie naszą choinkę.
choinka 2011
Ciekawostki:
Dwóch 20-​letnich stu­dentów ma­te­ma­tyki z Uni­wer­sy­tetu Shef­field – Ni­cole Wri­gh­tham i Alex Craig od­po­wie­działo na py­tanie jaka powinna być cho­inka ide­alna? Przeczytaj jeśli chcesz się dowiedzieć jaka.

Symbolika ozdób choinkowych (za Wikipedią):
Gwiazda Betlejemska – umieszczana na szczycie drzewka, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.
Oświetlenie choinki – broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.
Jabłka – zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc Adama i Ewy. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.
Orzechy – zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę.
Dzwonki – oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia.
Anioły – mają opiekować się domem.
Jemioła.  Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt. Symbol ten przybył do nas z Anglii.
– Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.

Reklamy