Buscar the Busko Zdrój

Hiszpańskie „buscar” zawsze kojarzyło mi się z Buskiem Zdrój. A co oznacza właśnie to buscar – szukaj. I od tego południowego hiszpańskiego słowa dziś zacznę. A zatem buscare.

Mogę polecić piękną stronę z ciekawymi informacjami oraz świetny blog o Ponidziu w wersji EKO – zobacz TU, a reszta cały blog TU.

Busko-Zdrój – miasto uzdrowiskowe, w województwie świętokrzyskim (które czaruje). Znane już w XII w. jako Bużsk, w XIII w. Busk – możne jedynie te dawne nazwy mylą „przybyszów” i turystów z innych regionów. Pod względem liczby mieszkańców niewielkie, około 16 tyś niezamieszkujących ten obszar. Leży w regionie zwanym od przepływającej przezeń rzeki Nidy – Ponidziem.

Swoja prace magisterską pisałam właśnie o tej uzdrowiskowej miejscowości.
Przypomnę sobie, a Wam podam od razu jej tytuł:
„Ocena zmian jakości mineralnych wód leczniczych w rejonie Buska wyniku ich eksploatacji.”

czyli z angielskiego 😉
„Quality change assessment of mineral therapeutic waters from the Busko area caused by exploitation.”

„Pod względem morfologicznym, hydrologicznym, ale również litostratograficznym obszar Buska Zdroju jest dość urozmaicony.
Na obecny obraz geologiczny i tektonikę Buska istotny wpływ miały paleozoiczne założenia strukturalne, które w kilku następujących młodszych ruchach orogenicznych były wielokrotnie odmłodzone.” (fragm. praca magisterska Pauliny – Optymistycznej)
To tylko fragmenty, ale ważnego dla mnie dokumentu, pracy – księgi.

A co można BUSCAR w Busku Zdroju,
– święty spokój
– piękny Park Zdrojowy
–  zabytkowe budynki
– wody mineralne „Buskowianka”
– piękne i zdrowe dziewczyny (czy wspominałam, że z Buska pochodzę)
– zbawienne zabiegi lecznicze na wiele schorzeń
* reumatologiczne
* neurologiczne
* układu krążenia
* dermatologiczne
* ortopedyczne dzieci i dorosłych
*mózgowe porażenie dziecięce

Obszar Ponidzia od dawna znany jest m.in. z występowania złóż mineralnych wód leczniczych. Już w 1824 r. ustalono, że buskie wody mają własności lecznicze, od tego też momentu rozpoczęto działalność uzdrowiskową Buska Zdroju.

Historia Uzdrowiska:
Busko Zdrój gdzie od wieków warzono sól, prawa miejskie otrzymało w roku 1281. Składa się ono z dwóch części, tj.: miasta położonego wokół średniowiecznego rynku oraz uzdrowiska. Nazwa miasta pochodzi od wyrazu „bug”, „buga”, tj. miejsce położone nad wodą, teren podmokły, w tym przypadku zasobny w wodę mineralną. Od roku 1820 jest uzdrowiskiem – jednym z najważniejszych w Polsce, a także słynnym poza granicami kraju.
Goszczą często tu znani i ci mniej znani z ekranów telewizorów.

Pierwsze informacje o występowaniu soli i źródeł mineralnych w Busku pochodzą
z roku 1252. Miejscowa ludność znała doskonale wpływ tych wód mineralnych na zdrowie – więcej TU.

* * *

Spacerowanie w Busku Zdroju to przede wszystkim w Parku Zdrojowym, który dla mnie jest zawsze odskocznią i możliwością odpoczynku na łonie natury. Można spotkać tam zadomowione już na stałe wiewiórki, które uwielbiają podchodzić i z przyzwyczajenia już szukać orzechów, którymi się nagminnie częstowane.
Dzieci mają tu raj, mają gdzie pobiegać, zwierzaczki – wiewiórki i spacerowanie do woli.

Uwielbiam ten NASZ Park Zdrojowy.
A Ty jakie masz ulubione miejsce, gdzie najczęściej spacerujesz z dzieckiem, rodziną czy też samemu?

Reklamy