Zabawa dla dziecka jest ważna

W życiu dziecka zabawa odgrywa niezwykle ważną rolę, jest po to, aby nasze maluszki poznawały wszystko co je otacza w najbardziej naturalny sposób jaki jest możliwy. Zabawa właśnie to im udostępnia.

 rządzących nim praw i zasad poznają wszystko to co w życiu jest nieodzownym elementem – smak rywalizacji, radość ze zwycięstwa, ale również gorycz porażki – możne dobrze, że te pierwsze są właśnie w tych młodych latach. Z pewnością dzięki temu jest łatwiej później w kolejnych latach życia.
Zabawa w latach dziecięcych to niezła szkoła życia – pod każdym względem.

„Zabawa jest najlepszą szkołą dla dziecka.” napisał Antoni Krępiński w „Rytmie życia”. Tak przeczytałam cytowane często zdanie polskiego legendarnego lekarza, wybitnego w dziedzinie psychiatrii i filozofii współczesnej. Ciekawe – prawdziwe zdanie, więc nie sposób było cytować kogoś kogo się „nie sprawdzi”.

„Zabawa to przejaw aktywności dziecka. Co ciekawe jest ona znacznie bardziej złożona niż wydaje się obserwatorowi na pierwszy rzut oka. Składa się na nią wiele zróżnicowanych działań, odgrywających istotną rolę w różnych okresach jego życia, a przede wszystkim w dzieciństwie.”
Dziecko bawi się dla swoje przyjemności, czy nam się to podoba czy nie. Zabawa to dla dziecka tylko, albo aż ZABAWA. Ale tak naprawdę to nie tylko zwyczajna rozrywka.
Taka forma aktywności jest wyznacznikiem rozwoju psychicznego, podlega ona kształtowaniu i doskonaleniu wraz z wiekiem. Zabawa posiada głębsze znaczenie i dlatego powinna być otoczona opieką wychowawczą rodziców, najbliższych, bo jak się okazuje to w trakcie zabawy kształtują się m.in.: charakter, wola, uczucia, postawy społeczno-moralne. Zabawa zajmuje ogromną część życia dziecka, a jednak często nie dostrzegamy jej ważnego znaczenia.

ZABAWA odgrywa szczególną rolę na następujących płaszczyznach rozwoju:
– fizycznej – bo wspomaga rozwój mięśni i sprawności manualnej oraz umożliwia wyładowanie energii, która- jeśli będzie zablokowana – wywoła napięcie i rozdrażnienie,

– społecznej – bo uczy określonych form zachowania, współpracy, dzielenia się, przyjaźni, bez których dziecko staje się samolubne i dominujące,

– poznawczej-  bo uczy postrzegania kształtów, kolorów, rozmiarów i struktury przedmiotów,

– intelektualnej, towarzyskiej, uczuciowej.
W zabawie dziecko wyraża swe uczucia, odczucia i pragnienia, daje upust swojej wyobraźni i fantazji, rozwija zdolności twórcze. Zabawa stanowi pewną formę więzi ze społeczeństwem.

Przeczytałam kiedyś interesujące i jakże prawdziwe słowa, powtórzę je za Sutton-Smithem ,,Zabawa pomaga dziecku poznać świat czterema podstawowymi metodami – poprzez naśladowanie, eksplorowanie, próbowanie i konstruowanie”.

Nasze ostatnie zabawy z siostrzenicą Natalką, wyglądały jakże niewinnie, a jednak. Przedstawiam nasze zabawy – jedne z nich, w ostatnim czasie.
KULKI – Jeśli chodzi o „kulki” czy Wy też tak macie, że myślicie o nich jako o źródle różnych zarazków. Chyba nie myją i nie czyszczą ich za często – może wcale, raczej WCALE. Wiem przesadzam, ale taka moja dygresja. Macie na ten temat jakieś rozmyślenia?
A co najciekawsze  dzieciom tam zawsze się podoba – te kolorowe kule mają chyba jakiś magnes na maluszków.

Radość bezcenna. I jak tu nie wypościć ich w „kulki”. Może wypuszczenie w „maliny ” byłoby lepsze i zdrowsze, pyszniejsze 😉

Czyżby Natalka poszła na trampolinę – fajnie sobie skacze.

Było naprawdę fajnie.
Następnie poszlibyśmy do Parku w Busku – ależ tu urokliwie – Wiktorek z Natalką nawet wiewiórki spotkali, jest zjawiskowo. Ale o tym jutro.
Jeśli chodzi o zabawę to też była – taka – jak poniżej – teraz tylko namiastka.
Zabawa w plenerze jest zdrowa i taka relaksująca – chociaż biegania za dzieciaczkami w ten relaks nie wliczam 😉

Też tak macie – jakie są wasze jesienne zabawy z dziećmi?
Jeśli macie jakieś pomysły i chcecie wysyłać zdjęcie z tych zabaw to zapraszam – może zrobię o tym osobny post.

ZAPRASZAM do ZABAWY !!!

Reklamy

4 myśli na temat “Zabawa dla dziecka jest ważna

  1. W kulki nie tylko wypuszczam, ale i sama wchodzę 😉 A że są brudne? Tak jak i całe te place zabaw. Dziecko musi po prostu nabyć odporności na to wszystko. Pilnuję, żeby łap nie wsadzał do buzi i tyle w temacie.
    Plener – zawsze chętnie 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s