Ciekawostki dla kobiet w ciąży – II trymestr

Wiele osób z moich bliskich jest na różnych etapach ciąży, więc na dziś przygotowałam kolejny zbiór ciekawostek dla kobiet w ciąży, tym razem II trymestr.

Stężenie estrogenów we krwi kobiety ciężarnej jest prawie 1000 razy większe niż przed ciążą. Kobieta w ciąży to „chodząca bomba”, która musi co jakiś czas wybuchać.

* W ciąży powinnaś unikać sauny: przegrzanie organizmu i gwałtowne zmiany temperatury ciała mogą spowodować przyspieszenie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych i spadek ciśnienia. Może to doprowadzić do kłopotów z krążeniem i powstawania żylaków, a nawet nagłe skurcze macicy. Wówczas z pozoru niewinna wizyta w saunie może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu lub poronienia.

* Łono mamy to dla malucha najlepsza kołyska. Gdy poruszasz się idąc lub ćwicząc, dziecko odczuwa łagodne kołysanie i… usypia.

* W ciąży najlepiej spać nie na wznak, a na lewym boku: taka pozycja ułatwia przepływ krwi przez łożysko i wspomaga pracę nerek.

* Krew matki i płodu nie miesza się, ale do krwi dziecka dzięki łożysku i pępowinie przedostają się składniki odżywcze, witaminy, przeciwciała, ale także wirusy, toksyny i składniki leków obecne w krwi mamy.

* Aby lepiej poczuć ruchy dziecka, zjedz coś słodkiego i połóż się spokojnie na lewym boku. Po 15- 20 minutach twój maluszek powinien zacząć się wiercić. Z czasem wymachiwanie rączkami i nóżkami będziesz odczuwać coraz silniej.

* Badania wskazują, że ponad połowa z przyszłych ojców odczuwa co najmniej jeden z objawów ciąży: mdłości, wahania nastrojów, przybieranie na wadze, a nawet jedzeniowe zachcianki. Hmmm ciekawe.

* Jak się okazuje, przyszli rodzice częściej wybierają imię dla dziecka w drugiej części ciąży. Naukowcy twierdzą, że łatwiej jest zdecydować się na imię po zobaczeniu maluszka podczas badania USG.

* Dziecko może już odczuwać smaki potraw, które spożywasz. Jeśli jakiś smak, przyprawa lub potrawa nie przypadnie mu do gustu, może wiercić się i kręcić, okazując w ten sposób swoje niezadowolenie.

* Substancje chemiczne, docierające do świata dziecka w okresie płodowym, mogą mieć złożony wpływ na jego rozwój, także w perspektywie dłuższego czasu. Na przykład kontakt przyszłej mamy z rtęcią powoduje szkody, które można odkryć dopiero 7 lat później, gdy u dziecka objawiają się zaburzenia mowy, koncentracji i pamięci.

* Borówki zawierają dużą ilość flawonoidów – antyoksydantów, które wzmacniają ścianki żył i poprawiają krążenie, są więc wskazane przy żylakach, które często dokuczają ciężarnym.

* Ciąża i poród mają wpływ na rozmiar piersi. Około 35% kobiet po porodzie ma większe piersi niż przed ciążą, a 27% – mniejsze.

* Równie często, jak mdłości czy zaparcia, przyszłe mamy męczy… roztargnienie. Zapominalstwo i problemy z koncentracją to przypadłość niemal 90% kobiet w ciąży.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s