Ciekawostki dla kobiet w ciąży – I trymestr

* 1 tydzień – W niektórych krajach azjatyckich jeszcze do niedawna liczono wiek dziecka nie od momentu jego narodzin, ale od momentu poczęcia!

* Już w kilka godzin po zapłodnieniu ustalają się takie cechy jak płeć, kolor oczu, kolor włosów dziecka a także jego osobowość i uzdolnienia.

* Często pierwszym sygnałem ciąży jest brak chęci na poranną kawę lub papierosa.

* Serce dziecka zaczyna bić zwykle w 21-23 dniu od zapłodnienia.

* W szóstym tygodniu w mózgu dziecka formują się półkule mózgowe i zaczynają być emitowane fale mózgowe.

* W pierwszym trymestrze ciąży unikaj dalekich podróży, zwłaszcza w góry – rozrzedzone powietrze i częste zmiany ciśnienia mogą spowodować osłabienie i omdlenia.

* Od momentu, gdy dziecku urosną powieki, będzie miało zamknięte oczy. Otworzy je około 27 tygodnia ciąży.

* Medytacja jest wskazana w ciąży: dzięki niej zrelaksujesz się, łatwiej zniesiesz trudne chwile, co wpłynie również kojąco na rosnące w tobie maleństwo.

* Jak dowodzą naukowcy, mamy, które palą w ciąży, częściej mają dzieci nadpobudliwe ruchowo. Jeśli nadal palisz, może jednak warto rozważyć rozstanie z nałogiem?

* Ok. 11- 12 tygodnia ciąży można już usłyszeć bicie serca płodu dzięki urządzeniu zwanemu aparatem Dopplera (usg dopplerowskie).

* Będąc w ciąży kobiety często zauważają, że znacznie szybciej rosną im włosy i paznokcie. Jest to związane z przyspieszeniem przepływu krwi i zwiększeniem substancji odżywczych, co skutkuje lepszym odżywieniem komórek skóry.

* Jeśli w trakcie ciąży zauważysz, że paznokcie stały się kruche i łamliwe, może to oznaczać, że w twoim organizmie brakuje fosforu, wapnia, selenu i siarki. Aby uzupełnić niedobór minerałów, jedz więcej pestek i ziaren (np. słonecznika, sezamu, dyni, soi, pszenicy), orzechów i migdałów, jarzyn; nie zapominaj też o jajkach.

Wszystkim przyszłym Mamom przesyłam serdeczne GRATULACJE !!!

żródło: http://wizaz.pl/Mama-z-klasa/Ciaza/Kalendarz-ciazowy
Reklamy