Ciekawostki

 * Dziecko to nie tylko skarb, ale i niekończąca się skarbonka. Obliczono, że świeżo upieczeni rodzice wydają średnio 30 tysięcy zł na swoje dziecko w ciągu pierwszego roku życia. Pieniądze upłynniają się na pieluchy, kaszki, odżywki, olejki, foteliki, śpioszki, etc. Za lekarstwa już jednak musisz doliczyć ekstra.

* Wszystkie dzieci rodzą się z niebieskimi oczami. Dopiero kilka chwil po porodzie ich oczy zmieniają kolor na inny.

* Dziecko w wieku przedszkolnym śmieje się średnio 400 razy dziennie.

* Niekończące się pytania. Ale dlaczego? A po co? A gdzie? Ale jak? Co to jest? Kochasz odpowiadać na pytania? Spraw sobie dziecko. Obliczono, że przeciętny czterolatek zadaje 437 pytań dziennie.

* Chcesz wychować małego geniusza? Nie pozwalaj mu oglądać telewizji. Naukowcy z Michigan i Montrealu dowodzą, że częste oglądanie telewizji przez małe dzieci zwiększa ryzyko słabych wyników w nauce oraz problemów zdrowotnych przed ukończeniem 10 roku życia.

* Dzieci, które często oglądają telewizję, rozumieją o wiele mniej słów niż te, które w ogóle tego nie robią.
Dziwne? Wcale nie. Naukowcy z Seattle przebadali dzieci w wieku od dwóch miesięcy do czterech lat. Policzyli, że rodzice, którzy rozmawiają i bawią się ze swoimi pociechami, np. układając klocki na podłodze, wypowiadają do nich średnio 941 słów, a ci, którzy sadzają maluchy przed telewizorem, aż o 770 słów mniej!

* Marzysz, żeby wychować przyszłego prezydenta? Załatw mu jak najszybciej rodzeństwo! Żaden z 44 prezydentów USA nie był jedynakiem! Pomyśl też o odpowiednim miejscu porodu. Winston Churchill przywitał świat w… damskiej toalecie.

* W którym miesiącu rodzi się najwięcej dzieci, a w którym najmniej? Jaka jest najpopularniejsza data urodzin? Amerykańskie statystyki wskazują, że najpopularniejsza data urodzin to 16 września. Badania przeprowadzone w Texasie pokazują, że najwięcej dzieci rodzi się pod koniec września, a najmniej w kwietniu.

* Dzieci jedzą bez umiaru, wzrasta zagrożenie otyłością. Naukowcy biją na alarm coraz więcej dzieci jest otyłych lub ma problem z nadwagą. Wynika to z braku aktywności fizycznej oraz spożywania posiłków ponad miarę. Ruch wraz z postępem cywilizacyjnym wśród dzieci został zastąpiony grami komputerowymi, programami telewizyjnymi. Brak czasu dla dzieci wśród rodziców ze względu na pracę sugeruje najłatwiejsze rozwiązania w postaci Internetu, telewizji czy komputera.

* Małe dzieci jedzą za dużo soli i cukru
90 proc. dzieci w wieku od roku do trzech lat je za dużo soli, 80 proc. za dużo cukru, ich dieta jest zbyt uboga w wapń i witaminę D – wynika z badań. Z badania wynika także, że jedynie 45,5 proc. dzieci w wieku od roku do trzech lat ma prawidłowy indeks BMI (wskaźnik masy ciała). U 12,5 proc. dzieci stwierdzono niedobór, a u 14,5 proc. – znaczny niedobór masy ciała. Nadwagę i otyłość ma odpowiednio 14,5 proc. i 13 proc. dzieci. Podkreślono, że masa ciała dziecka jest odzwierciedleniem niezbilansowanej diety.

Reklamy