… gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie …

Ciąg dalszy wschodnich peregrynacji czyli uroki Nadbużańskich Obszarów Chronionego Krajobrazu rozpoczęliśmy od dostojnej kilkunastometrowej wieży widokowej w Gródku, która łączy horyzonty Polski i Ukrainy.  Z drewnianej wieży widokowej rozpościera się malownicza panorama na: Szlak Nadbużański, Transgraniczną Trasę Turystyczną i ścieżkę historyczno-przyrodniczą „Królewski Kąt” tzw. perełkę regionu. Można podziwiać malowniczo rozciągające się widoki na tereny dziewiczej przyrody po stronie ukraińskiej.

Wybraliśmy się również do Kryłowa, gdzie stykają się dwa obszary chronionego krajobrazu. Na południe ciągnie się Dołhobyczowski Obszar Chronionego Krajobrazu, na północ Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu.
Kryłów to miejscowość położona nad rzeką Bug 16 km na południe od miasta powiatowego Hrubieszów, w województwie lubelskim. Ta część Polski żyje w innym, wolniejszym tempie, więc i my zwolniliśmy, aby się w nią wtopić i odpocząć.

Rzeka Bug inspirowała również do tworzenia, pisali o niej wielcy poeci, malowali artyści z wielu

W czasie naszej wyprawy sprzyjała nam piękna, słoneczna pogoda i niebo było tak zachwycająco malownicze.

Ruiny Zamczyska w Kryłowie na nadbużańskiej wyspie podobno kryją wiele tajemnic, jak choćby sensacyjną historię miłości kalwina i katoliczki, czy też zatargu jednego z kryłowskich możnowładców z królem Janem Kazimierzem.

Wilcze uroczysko ze świętym Mikołajem

Około 2 km na zachód od Kryłowa znajduje się jedno z najbardziej oryginalnych „cudownych” miejsc regionu, które jeszcze przed wiekiem stanowiło cel masowych pielgrzymek katolików i prawosławnych. Niewielkiego stawiku zasilanego wodą ze źródła strzeże kamienna figura św. Mikołaja, któremu towarzyszy wilk.

Kamienny zwierz z szeroko rozwartym pyskiem ma też spełniać, według miejscowych podań, pogańską rolę „bóstwa płodności”. Sama woda ze źródła, uświęcona obecnością świętego biskupa, miała moc uzdrawiania wszelkich chorób i dolegliwości. Zdarzało się jednak, że o świcie, zanim przy źródle pojawili się pierwsi pielgrzymi, wilcze uroczysko odwiedzały kobiety niemogące zajść w ciążę.

Wiktorkowi też się spodobało miejsce, nie chciał wracać ….

Reklamy