4 zdania, ułatwiające porozumiewanie się z dzieckiem

Są słowa, pewne zasady, które ułatwiają porozumiewanie się z dzieckiem i sprawiają, że dziecko robi to, o co je poprosimy.
Ważne, aby znać takie sposoby i zdania, które skutecznie ułatwią porozumiewanie się z maluszkiem. Dzięki czemu będzie on chciał Ciebie słuchać i sam też wyrazi swoje zdanie.

Być może czasem wydaje ci się, że dziecko nie słucha tego, co do niego mówisz. Czasem brakuje ci argumentów, by poradzić sobie z małym łobuziakiem, który akurat robi zupełnie coś innego o czym myślisz, by robił. Wtedy często bez zastanowienia mówisz coś zbyt ostro. Nie zdajesz sobie jednak sprawy, jak wypowiedziane przez Ciebie słowa mają wielką wagę dla malucha. Właśnie od tego jak i co powiesz zależy, jak dziecko się zachowa – czy spełni twoją prośbę, czy zrobi ci na złość. Ale są też zdania, które działają niemal jak magiczne zaklęcie.

Daj dziecku wybór. Uparciuszek nie zmienia swojego zdania, nie reaguje na Twoje słowa, prośby. Pozwól mu zdecydować, może to go przekona. Jeśli na przykład nie chce zjeść śniadania, możesz mu powiedzieć „Wybieraj – możesz nie jeść, ale wtedy nie wyjdziesz na spacer”. Najważniejsze, aby wtedy konsekwentnie trzymać się wypowiedzianego zdania. Na jego prośby o wyjście na dwór, przypomnij mu: „Wybrałeś to, że nie wychodzisz na spacer”. Dziecko nauczy się, że nie warto się sprzeciwiać, a także, że podejmując decyzję, musi ponosić konsekwencję swojego wyboru.

2. ZDANIE DRUGIE
Kocham cię, lecz nie podoba mi się, że…

Ważne, aby dziecku dać poczucie, że jest kochane, ale należy także zwrócić mu uwagę, że robi źle. Musi wiedzieć, że mówimy o jego zachowaniu, a nie o nim samym. Mówiąc: „Kocham Ciebie, ale nie podoba mi się, że mnie bijesz” można znacznie szybciej nauczyć go, jak nie należy się zachowywać, niż krzyczeć i wymyślać kary. Dziec, które czują się kochane, słyszą miłe słowa i są akceptowane przez rodziców, rzadziej sprawiają kłopoty wychowawcze. Przecież nie chodzi o to, aby mu często powtarzać, że jest niegrzeczne.

3. ZDANIE TRZECIE
Złościsz się, bo…

Już dwulatki potrafią długo i gwałtownie okazywać złość, gdy nie dostają tego, na czym im bardzo zależy. Zaczyna się zwykle od kilku słów: „Jesteś niedobra”, a kończy się na płaczu, a wręcz ataku histerii. Dziecko czuje się niezrozumiane i bezsilne. Nie wie np. dlaczego musi zakończyć zabawę w piaskownicy i iść do domu, skoro tak fajnie się bawi. Trzeba pokazać dziecku, że go rozumiesz, mówiąc na przykład „Złościsz się, bo nie chcesz jeszcze iść do domu. Rozumiem cię, ja też wolałabym popatrzeć, jak budujesz zamek niż iść gotować obiad, ale to niemożliwe”. Dzięki takim słowom dziecko zobaczy w Tobie sprzymierzeńca, który go rozumie. Zacznie też lepiej rozumieć swoje emocje. Po jakimś czasie będzie łatwiej.

4. ZDANIE TRZECIE
Mamusia ma kłopot…

Jeśli Twoje dziecko robi coś, co Cię irytuje i drażni, na przykład krzyczy wieczorem kiedy już czas na spanie.Przedstaw mi tę sytuację, jakby to był Twój problem „Kochanie, mama ma kłopot. Gdy tak krzyczysz, to nie mogę usnąć. Co moglibyśmy zrobić, żeby sobie nie przeszkadzać?”. Kiedy w ten sposób przedstawisz sytuację i bez złości poprosisz malca o pomoc, poczuje się, że potraktowałaś go poważnie i będzie chciał zmienić swoje zachowanie.

 

Reklamy