… więc Koziołek mądra głowa …

„W sławnym mieście Pacanowie
tacy sprytni są kowale,
że umieją podkuć kozy,
by chodziły w pełnej chwale.”
– Kornel Makuszyński

W trakcie wakacyjnych podróży zatrzymaliśmy się w miejscowości Pacanów, w której chcieliśmy przedstawić Wiktorkowi słynnego Koziołka Matołka oraz inne bajkowe atrakcje.

W Pacanowie na każdym kroku można było zobaczyć postać … Koziołka Matołka, można powiedzieć, że wioska szczyci się tym, iż właśnie tu zmierzał sympatyczny i łatwowierny, śmieszny, niezdarny i dobrotliwie naiwny koziołek. Jeszcze kilka lat temu przejeżdżając przez tą miejscowość nie było tu tak kolorowo, nic się nie działo. Zmiana jest bardzo pozytywna, bo warto reklamować miejsca, które mają ponadczasowe, wręcz kultowe znaczenie. A przecież o koziołku, który zmierzał do Pacanowa, chyba każdy kiedyś słyszał.

Słynny znany z naszych lat dziecięcych Koziołek Matołek to bajkowa postać stworzona
w 1933 przez poetę Kornela Makuszyńskiego oraz rysownika Mariana Walentynowicza. Jest to postać kultowa i ponadczasowa. Pamiętam kiedy moja Mama opowiadała mi, iż jako dziecko czytając komiksy o Koziołku Matołku i Pacanowie, do którego dzielnie zmierzał, sama zastanawiała się czy i gdzie taka miejscowość istnieje. Dla mnie jako dziecka miejscowość ta już nie była taka tajemnicza z racji tego, że moja babcia mieszkała kilkadziesiąt kilometrów dalej. Nie było to jednak tak rozreklamowane miejsce jak teraz. Fajnie, że się to zmieniło i Pacanów stał się optymistycznym centrum europejskiej
bajki. Zapewne ma to ogromne znaczenie również dla okolicznych mieszkańców, którzy również dzięki temu mogą pracować i zarabiać.

Szkoda tylko, że nie udało nam się dostać do samego centrum bajki (ale nadrobimy to innym razem, koniecznie), bo niestety należy wcześniej  zarezerwować miejsca, bo grafik odwiedzin szybko się zapełnia. Najfajniejsze rzeczy są dopiero w środku, cała masa atrakcji z 1,5 godzinnym magicznym zwiedzaniem bajkowej krainy. Rezerwacje można dokonać na tronie internetowej http://pacanow.eu/centrum-bajki.php , następnym razem tak właśnie zrobimy.

Reklamy

2 myśli na temat “… więc Koziołek mądra głowa …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s