Bilans dwulatka

Gdy maluch skończy 24 miesiące, czeka go bilans dwulatka, czyli podsumowanie dotychczasowego rozwoju.

Najogólniej mówiąc to po prostu obowiązkowy egzamin ze zdrowia. Od blisko 40 lat przechodzą go wszystkie polskie dwulatki. Po co? Po pierwsze po to, by w porę wychwycić u nich wady rozwoju lub ukryte choroby. Po drugie, dzięki takim ogólnokrajowym badaniom można łatwiej ocenić, np. czy przybywa w Polsce dzieci z niedosłuchem, czy też nie. Wiele mam bardzo przeżywa to pierwsze bilansowe badanie (kolejne czeka malca, gdy będzie miał cztery, a potem sześć lat). Przeczytaj, co jeszcze przed wami.

By mieć pewność, że Twoje dziecko zdrowo rośnie! Bilans dwulatka pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju, które mogły ujawnić się w wieku poniemowlęcym. Jeśli lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, skieruje dziecko na specjalistyczne badania. To ważne także dlatego, że następne okresowe badanie Twoje dziecko przejdzie dopiero, gdy ukończy czwarty rok życia!

Bilans dwulatka to też okazja, by porozmawiać z pediatrą i uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania – pytaj więc o wszystko, co budzi Twoje obawy.

Dziecko powinno być zbadane w ciągu 3 miesięcy od ukończenia 2. roku życia. Termin bilansu dwulatka jest zazwyczaj ustalany podczas obowiązkowego szczepienia, przyjmowanego przez dziecko między 16. a 18. miesiącem życia. O bilansie dwulatka powinien przypomnieć Ci lekarz, jednak jeśli tego nie zrobił, sama zgłoś się do przychodni i ustal termin wizyty.

Lekarz zmierzy i zważy dziecko, a wyniki naniesie na siatkę centylową, by sprawdzić, czy maluch rośnie proporcjonalnie. Oceni też budowę i postawę ciała – czy dziecko prawidłowo chodzi, czy jest symetrycznie zbudowane i czy jego klatka piersiowa nie jest zniekształcona, a u chłopca sprawdzi obecność jąder w mosznie. Pediatra zbada również wzrok i słuch dziecka, policzy jego ząbki i zmierzy ciśnienie krwi.

Lekarz będzie obserwował zachowanie i reakcje dziecka, a Tobie zada wiele pytań. Na pewno zapyta, czy Twój dwulatek przyjął wszystkie obowiązkowe szczepienia – jeśli nie, dostaniesz skierowanie. Możesz się także spodziewać pytań o to, czy dziecko mówi już pierwsze zdania – te najprostsze, składające się z 2 słów, np. „mama, daj” i czy rozumie, co się do niego mówi. Pediatra zapyta też, czy dziecko stara się samodzielnie jeść, czy pewnie chodzi i biega, czy potrafi wspiąć się np. na krzesło, czy zgłasza potrzeby fizjologiczne. Odpowiedzi na te pytania pozwolą lekarzowi stwierdzić, czy rozwój psychomotoryczny Twojego dziecka jest prawidłowy.

Wizyta u lekarza kończy się wpisaniem do książeczki zdrowia dziecka wyniku bilansu.

artykuł ze strony http://www.bilansdwulatka.pl

Niedługo wybieramy się na nasz Bilans Dwulatka dlatego polecamy powyższy artykuł .
Po naszym Bilansie opiszemy jak nam poszło 😉

Reklamy