Dzień Matki – 26 maja 2012

26 maja – Dzień Matki to bardzo ciepłe i pełne miłości święto, w którym każdy wyjątkowo chce swojej MAMIE podziękować za wszystko, za to że jest, za trud wychowania, ciepło, pomoc w każdej sytuacji. Matka jest przecież najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka. To ona nosi nas pod sercem, gdy nie jesteśmy jeszcze na świecie.  Matka zawsze wzbudza pozytywne emocje, często wzrusza, czy to Mama maleńkiego dziecka czy też Mama staruszka, której dzieci już dorosły. W każdym wieku zawsze przychodzimy po rady do mamy, która pocieszy, poradzi, przytuli. Od dziecka uczymy się szacunku do naszych matek. Miłość, która nas z nimi łączy, to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakimi obdarzyła nas natura.

Dzień Matki to święto, które uświadamia nam, że osobą, której zawdzięczamy w życiu najwięcej jest naszą matka i nawet jeśli mamy poczucie, że mama w którymś momencie życia nas zawiodła, to musimy wziąć poprawkę na to, że z pewnością zawsze chciała zrobić dla nas jak najlepiej, bo matczyna miłość jest bezgraniczna i bezwarunkowa. Święto to jest najpiękniejsze dla młodych Mam, które dopiero wkraczają w świat macierzyństwa, dla Mam dla których z roku na rok to święto wygląda inaczej, bo dziecko rośnie i więcej chce Mamie w tym dniu „powiedzieć”.

Dla mnie to wyjątkowe święto, zawsze 26 maj był wyjątkowy, bo to dzień moich imienin, ale teraz podwójnie mnie cieszy. Mój Wiktorek jest już prawie 2-latkiem i jak się przytula to wiem co oznacza miłość do Mamy.

Dzień Matki to święto, podczas którego powinniśmy okazać naszym rodzicielkom wyrazy miłości i szacunku w jakiś szczególny sposób, np. obsypując naszą mamę kwiatami, upominkami lub buziakami, które przecież nic nie kosztują.

Dzień Matki to święto z długą historią, sięgającą czasów starożytnych.
W starożytności symbolem matki była dla Greków Matka Natura – bogini Reia uznawana za pramatkę (uznawano ją za matkę Wszechświata i wszystkich Bóstw).
Rzymianie obchodzili natomiast aż trzydniowe święto, od 15 do 18 maja, poświęcone bogini Kybele, uznawanej w tej kulturze za matkę wszechświata, a przede wszystkim matkę bogów.

Kult Matki-Polki
W XIX i XX wieku pojawił się kult Matki-Polki. Wynikał on ze specjalnej roli polskich kobiet w utrzymaniu polskości i rodziny. Ciągłe powstania, walki, spiski i aresztowania mężczyzn naznaczyły polskie matki specjalnym zadaniem – utrzymaniem domu i patriotycznym wychowaniem dzieci. Polskie matki robiły tak, bo tak czuły, nie robiły tego z konieczności poświęcenia się rodzinie. Jednak w Polsce Dzień Matki, jako dzień świąteczny pojawił się bardzo późno. Jeśli Matczyna Niedziela w Anglii i Szkocji pojawiła się w roku 1600, to data 26 maja 1923 roku (lub 1924) wydaje się bardzo późnym terminem zaistnienia tego święta. Trzeba jednak pamiętać, że mimo braku oficjalnej daty obchodów matka była w Polsce zawsze otoczona wielkim szacunkiem, a starsze kobiety szanowano nie tylko za fakt bycia matką, ale również za życiową mądrość.

W średniowieczu narodził się w naszym kraju kult maryjny i Matka Boska zdobyła w Kościele wyjątkowe miejsce. Później uznano Matkę Boską za Królową Polski – kult maryjny tkwi w polakach do dziś. Miłość do Matki Boskiej przekładała się w naszym kraju na miłość i szacunek do matek.

W 40 krajach obchodzony jest Dzień Matki
Dzień Matki obchodzony jest obecnie w 40 krajach na świecie.

Termin obchodów jest bardzo różny – od drugiej niedzieli lutego – tak świętują Dzień Matki Norwegowie, do 22 grudnia – to Dzień Matki w Indonezji. Jednak najwięcej państw oficjalny Dzień Matki obchodzi w maju – jest chyba jakaś magia tego miesiąca, którą można dostrzec nie tylko w Europie. Najczęściej święto to pojawia się w niedzielę danego miesiąca, natomiast my Polacy świętujemy Dzień Matki, jako jedyni 26 maja. Najwięcej państw obchodzi Dzień Matki w drugą niedzielę maja i są to kraje rozrzucone po całym globie: USA, Australia, Kuba, Hongkong, Indie, Filipiny czy też Peru.

Prezent na Dzień Matki
Podobno po raz pierwszy w Polsce obchodzone ten dzień w 1923 roku w Krakowie, aktualnie jako wyraz szacunku dzień matki skwitowany jest co roku 26 maja. Jest to dzień, który powinniśmy poświęcić naszym mamom, okazać im szacunek oraz miłość bez względu na wszystko. Doskonałym sposobem jest obsypywanie ich kwiatami, upominkami oraz komplementami i miłością, przecież to nic nie kosztuje. Jest to święto, które ma przede wszystkim na celu okazanie matkom szacunku oraz podziękowanie za trud włożony w nasze wychowanie. Wiadomo że liczy się codziennie okazywanie miłości i szacunku nawet w drobnych gestach, jednak często bywa tak że dorastamy, wyprowadzamy się z domu rodzinnego i niestety nie mamy już możliwości spędzania tak długiego czasu z matkami. Dlatego też w tym dniu każdy powinien porzucić wszelkie obowiązki i odwiedzić rodziców. Liczy się nawet drobny gest, bukiet tulipanów, pocałunek, laurka, drobny upominek czy też zwyczajnie ciepłe słowa. Niby nic a może sprawić taką ogromną radość nam samym, przede wszystkim matkom. Należy zdać sobie sprawę z tego, że gdyby nie one nie było by nas tutaj, w ciągu naszego dorastania każda z nich poświęciła wiele aby dobrze nam się żyło.

Reklamy